روستای پاقلعه

روستاي پاقلعه از توابع بخش مرکزي شهرستان راميان است که با مختصات جغرافيايي 55 درجه و 7 دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 55 دقيقه عرض شمالي، در 10 کيلومتري جنوب غربي شهر راميان و 70 کيلومتري گرگان قرار دارد.

اين روستا از شمال شرقي به پل آرام، از جنوب و غرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال غربي به منطقه تفريحي جامه شوران محدود مي‏شود.
ارتفاع روستاي کوهستاني پاقلعه، از سطح دريا 180 متر است و تحت تأثير اقليم کوهستاني زمستان‏هاي سرد و تابستان‏هاي معتدل دارد. ميانگين بارندگي سالانه روستا 484 ميلي‏متر گزارش شده است.
آثار باقي مانده از شهر تاريخي تميشه و قلعه ماران در 3 کيلومتري روستا، از قدمت و تاريخ کهن اين منطقه حکايت دارد. اين قلعه در زمان تيرداد اشکاني ساخته شده و پايتخت دوم اشکنيان بوده است. نام اين روستا، پيش از انقلاب 57 «سازمان قاسم‏خان مقصودلو» بوده است. بعد از انقلاب و تا سرشماري سال 1375، «اسلام‏آباد فندرسک» ناميده مي‏شده است. پس از آن، به «پا قلعه» تغيير نام داده است؛ علت اين نامگذاري را استقرار روستا در پايين قلعه ماران دانسته ‏اند.
ارتفاعات غربي و جنوي روستا با جنگل‏هاي انبوهي از درختان سوزني برگ و ذخيره‏گاه جنگلي، از زيباترين جاذبه‏هاي طبيعي روستاي پاقلعه محسوب مي‏شوند. قطع درختان منطقه حفاظت شده ممنوع است.
از مکان‏هاي تفريحي و تفرجگاهي اطراف روستا مي‏توان به منطقه تفريحي جامه ‏شوران و اطراف سرسبز چشمه ‏هاي پرآب سرگل و چشمه پشمکي اشاره کرد.
در فاصله 5 کيلومتري جنوب شهر راميان، در مسير روستاي پاقلعه و در ميان جنگل‏هاي انبوه پهن برگ، استخر طبيعي گل راميان قرار دارد. 
 اين روستا از طريق شهرهاي گرگان و راميان قابل دسترسي است .


چشم انداز

مشخصات کلی

مسیر دسترسی


نظرات کاربران

تا به حال کسی نظری ارسال نکرده است، شما اولین نفر باشید.