منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه کوهستانی جهان نما و دهکده جهان نما سالیان سال است که محلی برای گذراندن اوقات فراغت مردم گرگان,کردکوی و روستاهای اطراف بوده که جاذبه های کم نظیر توریستی آن باعث جذب گردشگران، طبیعت دوستان و علاقه مندان به گونه های گیاهی و حیوانی موجود در منطقه شده است. این دهکده در جنوب شهرستان گرگان وجنوب شرقی شهرستان کردکوی درسلسله جبال البرز قرار دارد. در برخی متون آمده است که این منطقه مدفن یکی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است. در دشت جهان نما دهکده‌های ییلاقی قدیمی مثل «کفشگیری» و «سعدآباد» نیز وجود دارد. در قسمت شمالی دشت جهان نما منطقه ای صخره ای با دره های بسیار عمیق به نام آتیشان وجود دارد که از زیبا ترین مناطق ایران می باشد . با قدم نهادن بر این مکان بر بالای دریایی از ابرها خواهید ایستاد و غروب افتاب را با منظره ای متفاوت خواهید دید. در روزهای که اسمان بدون ابر می باشد بازهم ناامید نشوید زیرا که از ارتفاع 2200 متری دریای خزر را به همراه تمامی مزارع و دشت های پرگل و شهرهای بین راه را خواهید دید.

وجود مناظرزیبا و چشم اندازهای جالب و آبشارها و دره ها وهمچنین جنگل های پهن برگ , گونه های جانوری متنوع  ، وجود آثارمختلف تاریخی وفرهنگی در این منطقه و دهکده‌های ییلاقی قدیمی و…برای هرنوع گردشگری بسیار جالب و دوست داشتنی است.

طبیعت بکر و زیبای منطقه، کوه ها، چشمه و ارتفاعات اطراف روستا، پوشش گیاهی و جانوری غنی، جاذبه های تاریخی و فرهنگی در نزدیکی جها نما، سبب می شود یک سفر مفرح، پرنشاط و کامل را تجربه کنیم.   از آثار تاریخی به جا مانده در نزدیکی دهکده می توان به برج معروف رادکان با رتفاع ۳۵ متر، جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهیم و چهارکوه، دهکده‌های ییلاقی درازنو و جهان نما و پارک جنگلی امام رضا(ع) و گورستان قدیمی کمرسرک، جلینگ بلینگ … اشاره کرد.

به علت کوهستانی بودن منطقه، چشمه های بسیاری چون نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوکش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه‌های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت وجود دارد که چشم اندازی تماشایی به منطقه بخشیده است.

 از دیگر جاذبه های دهکده، رودخانه ‏های مهمی چون رود چهارباغ در جنوب، رودخانه مغزی، رودخانه ترکت و سفیدرود  است. کوه های  دوکالی، شاه‌پسند، کالت و چلستان، زبله، تلمبار و لنده کوه از دیگر جاذبه های جهان نماست که میزبان کوهنوردان بسیاری از اقصی نقاط ایران زمین است.

کوههای معروف این منطقه دوکالی درغرب، شاه‌پسند، کالت و چلستان در مرکز، زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق بوده و دره‌های مهم آن شامل مغزی در غرب ، جلینک بلینگ در جنوب، سفیددره در مرکز و ترکت در شمال است.

  از آنجا که اقلیم و طبیعت دهکده بسیار  منحصر به فرد است، برای علاقه مندان به عکاسی مکانی مناسب است تا با نگاه خلاق و ذوق سرشار خود، تصاویری زیبا و ماندگار از دهکده توریستی خلق کنند. علاوه برآن دشت جهان نما برای علاقه مندان به کمپینگ و گشت و گذار در طبیعت فوق العاده و شوق برانگیز است.

شرایط مناسب آب و هوایی، پوشش گیاهی متنوعی را به منطقه هدیه کرده است. درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار پوشش گیاهی غالب جهان نما را تشکیل می دهند.از مهمترین گونه‌های گیاهی میتوان به سرخدار، ارس، سروکوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشک، آزاد، بید، هفت کول، نمدار، سیاه‌تلو وگونه‌های علفی وبوته‌ای گل گاوزبان، سریش، فستوک، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شکرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبک و درمنه اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده جهان نما گونه های جانوری غنی را در خود جای داده که برخی از آنها خرس قهوه‌ای، روباه، شوکا، خوک وحشی، گربه جنگلی. سیاه گوش و پلنگ از گونه های کمیاب و در معرض خطر هستند. دیگر گونه های موجود در جهان نما مرال، شوکا، خرس و گرگ است. پرندگان بومی و مهاجر موجود از جمله انواع دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، کبک، تیهو، بلدرچین، قرقاول، کرکس، هما، کبوتر جنگلی، شاهین، فاخته و توکاست که زیبایی خاص و جالب توجهی به منطقه بخشیده اند.

 


مشخصات کلی


نظرات کاربران

علیرضا 5 خرداد 1397

درود بر شما در فصل خرداد هوای اونجا چطوره و واسه رزرو ویلا چطور میشه اقدام کرد

1

گرگان تماشا 5 خرداد 1397

با سلام - جهان نما جز مناطق ییلاقی محسوب میشه در خرداد اب و هوای عالی داره و همه جا کاملا سرسبز و بهاریه - جهت اجاره کلبه جنگلی و ویلا میتونید به صفحه زیر در سایت مراجعه نمایید : http://www.gorgantamasha.ir/Default/Categories/1

4

مسافر 2 شهریور 1398

یه مسیر جنگلی فوق العاده رو طی میکنین تا برسید به یه دو راهی که یکیش میره سمت روستای دراز نو و دیگری منطقه جهان نما. واقعا قشنگه و بی نظیر اما برای رسیدن به جهان نما حتما باید خودروی مناسب داشته باشین چون مسیرش خاکیه،البته مسیر جنگلی کاملا آسفالته و عالیه

1